5 Urbanistická soutěž ve Zlíně - Atelier M1 architekti s.r.o.

Urbanistická soutěž ve Zlíně

Urbanistická soutěž ve Zlíně

Revitalizace Gahurova prospektu a parku Komenského v centru Zlína

květen 2011

autoři: Pavel Joba, Jan Hájek, Jakub Havlas

spolupráce: Petr Venclovský

Návrh nového využití a revitalizace části Gahurova prospektuNávrh nového využití a revitalizace části Gahurova prospektu

Urbanistická soutěž se týkala dvou relativně nezávislých prostorů v centru baťovské části Zlína: Parku Komenského a Gahurova prospektu.Část města, která za největšího rozkvětu baťovy továrny pulzovala životem a byla vzorem moderního života pro tehdejších až 20 tisíc zaměstnanců továrny, dnes po útlumu výroby působí opuštěně a nevyužitě. Zástavba je příliš rozvolněná, stavby naddimenzované a bez funkční náplně, která by území oživovala.

Atelier navrhl oživit prostor, jednak zahuštěním- dostavbou budov po obvodu a zároveň nabízí novou náplň veřejného prostoru jako "parku zlínské tvořivosti", místa kde může město díky funkčním sochařským artefaktům prezentovat zásadní vynálezy, produkty nebo filmy se kterými je město svázáno. Např: obrovská průlezná pneumatika Barum, nafukovací objekty z Fatry apod.

Stejná filozofie je uplatněna i u druhého úkolu: revitalizace Parku Komenského. Změnit tedy především její funkční náplň a tím přitáhnout návštěvníky, vytvořit místo přijemného pobytu obyvatel Zlína např. zřízením oranžerie s kavárnou, rozsáhlého dětského hřiště, přidáním vodních prvků apod. Za tento návrh obdržel atelier jednu z odměn v rámci soutěže.